»

lis 29

Zakup pierwszego mieszkania – na jakie elementy zwrócić uwagę?

foto0019Jedna z najtrudniejszych decyzji życiowych to zakup własnego lokum. Każdy poszukuje świetnej okazji, jednak gdzie ją znaleźć? Lepiej kupować z rynku wtórnego, czy lepiej pierwotnego? Najważniejsze są opanowanie emocji i racjonalna analiza.

Chęć kupna lokum w wielkim mieście bywa wyzwaniem. Akcję poszukiwawczą koniecznie trzeba uzależnić od własnychchęci i zaprojektować konkretny plan postępowania. Wszystkie elementy muszą być zaplanowane, zwłaszcza jeśli wymagamy przyszłościowego mieszkania, duże miasta zachęcają nowoczesnymi osiedlami.

Lokalizacja jest ważną kwestią, bo pozwala określić budżet, który zamierzmy wygospodarować na własne mieszkanie. Im mocniej w środku miasta, tym drożej, ale też ta lokata będzie zyskowna w przyszłości. Miejscowości się rozrastają i coraz większą wartość wykazują ulokowane na obrzeżach nieruchomości. Ludzie sami wybierają zielone okolice na obrzeżach albo nawet do miejscowości pod miastem.

foto0026Niedawno wybudowane zielone osiedla kuszą, a koszty maleją. Deweloperzy starają się starać się o klientów i wabią ich marketingowymi zabiegami. Mimo to tańsze mieszkania łączą się z długim oczekiwaniem na finał inwestycji. Przyszłych mieszkańców, marzących o oszczędności, przerażają ich też wydatni na remont, od którego należyzacząć funkcjonowanie w nowym lokum. Kupując na rynku wtórnym, jest nadzieja na szybkie wprowadzenie bez gigantycznych kosztów. Jednak rynek wtórny wymaga fachowej analizy nieoczywistych opłat, a jeśli kupimy tanie lokum do niewielkiego remontu, wcześniej przedyskutujmy sprawę z fachowcem, który obliczy wydatki.

Rozeznanie zawsze warto przeprowadzić w Internecie. Portale internetowe mają mnóstwo propozycji mieszkaniowych. Dlatego w Sieci można zbadać, na co można sobie pozwolić, gdzie i jak zadbane. Ten model postępowania zwykle wystarcza i pozwala osiągnąć mieszkaniowy sukces. Dobrze też korzystać z wsparcia agentów nieruchomości – ich rady bywają naprawdę niezbędne.